V mesecu novembru nadaljujemo s pomembnimi projekti, ki zaznamujejo jesensko-zimski program javne službe Obalnih galerij Piran.

Galeriji Loža v Kopru bomo v petek, 25. 11. 2022, odprli razstavo MARINE GRŽINIĆ & AINE ŠMID z naslovom ODPADNIŠKE ZGODOVINE. Avtorici se z videom ukvarjata že od leta 1982. Sodelovali sta na številnih video, medijskih in filmskih predstavitvah ter prejeli številne nagrade. Leta 2003 se je na Mednarodnem festivalu kratkega filma Oberhausen v Nemčiji odvila njuna retrospektiva z naslovom MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID (1985–2003). Leta 2011 je v Galerie D.O.R. v Bruslju potekala retrospektiva z naslovom MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID, 30 LET: 26 DEL V 5-ih DELIH (projekcija video del od leta 1982 do 2011). Leta 2017 se je v Kunstraum Lakeside v Celovcu odvila velika retrospektivna razstava novih del in instalacij z naslovom Marina Gržinić in Aina Šmid – RADIKALNA SODOBNOST: pregled 35 let dela (1982–2017), ki jo je kurirala Aneta Stojnić. V Obalnih galerijah Piran se ne predstavljata z retrospektivo, ampak z reartikulacijo obstoječega stanja v video produkciji v nacionalnem kontekstu. V Obalnih galerijah Piran se umetnici predstavljata prvič, z bogato vsebino in pregledom njunega dela. Razstava bo na ogled do 28. 2. 2023.

Njune zgodbe so umeščene na presečišče dokumentarnega in fikcije, da bi uvedle nove taktike performativnega delovanja. Videi so zasnovani tako, da kažejo na procese družbenih protislovij, rasno diskriminacijo in razlastitevs strani kapitala. Gržinić & Šmid opozarjata na nekropolitični vidik, ki ga organizira evropski prostor. V delu z naslovom »Čista svoboda« pojasnjujeta, da je današnja globalizacija glavni vzrok vojn, ki jih poganja globalni kapitalistični »prvi svet«, torej razmer, ki pa ne uspejo prepoznati učinkov tudi na drugih področjih, kot sta kultura in izobraževanje. Eden najpomembnejših predlogov v njunem delu je, da prepoznamo apropriacijo vizualnega s strani postindustrijskega, digitalnega, ekonomskega in političnega sistema ter umestimo politični boj prav na njegovo mesto. Več informacij na povezavi …
Že dan pozneje, v soboto, 26. 11., se bodo odvili tradicionalni, že 39. PIRANSKI DNEVI ARHITEKTURE (PDA). Obalne galerije Piran že od začetkov sodelujejo z Galerijo Dessa iz Ljubljane pri organizaciji te mednarodno uveljavljene in priznane prireditve. Častna pokroviteljica dogodka je ministrica za kulturo RS, dr. Asta Vrečko. PDA vključujejo arhitekturno konferenco oz. predavanja priznanih arhitektov iz različnih držav, razstavo in podelitev nagrade Piranesi ter številne spremljevalne dogodke. Predavanja na letošnjo temo ISKRENA ARHITEKTURA bodo v soboto, 26. 11. 2022, v Avditoriju Portorož. Konferenca se bo zaključila v soboto zvečer z otvoritvijo razstave Piranesi ter podelitvijo nagrad in priznanj Piranesi v kamniti dvorani Monforta v Portorožu. Sledilo bo sproščeno druženje ob glasbi zasedbe Vlado Batista & Jazz trio Stringsi.

Med spremljevalnim programom PDA izpostavljamo dva dogodka, ki se bosta zvrstila dan pred konferenco v petek, 25. 11. 2022: SPREHOD PO POTI ŠTORTA (od 11. do 13. ure, zbirno mesto na avtobusni postaji Fornače,

Piran) kot uvod in priprave na razstavo Marjetice Potrč z naslovom VODA IN ZEMLJA, ki jo bomo odprli 17. 12. 2022 v Mestni Galeriji Piran. Sprehod organizira Abakkum Zavod za krajino, kulturo in umetnost Piran, s podporo Obalnih galerij Piran.
Po sprehodu pa se bo program nadaljeval v večernih urah v Galeriji Herman Pečarič, kjer v petek zvečer, ob 19. uri, potekala otvoritev razstave PIRANESI 30: 30 LET REVIJE PIRANESI. Razstava, ki jo organizira Fundacija Piranesi v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran, bo na ogled do 20. 1. 2023. Več informacij na povezavi …

Tretja simpozijska skulptura, ki jo je italijanski kipar ALBERTO SCODRO ustvaril na je lanskoletni FORMI VIVI 2021, se bo novembra iz delovišča na Seči selila na izbrano lokacijo v Izoli. Tri in pol tone težka kamnita plastika bo stala na zelenici v Livadah, pri novem koloparku (t. i. asfaltni pumptrack poligon), ki ga je izolska občina namenila aktivnemu preživljanju časa. Kiparjev namen je bil, da v istrski kamen prenese enega najlepših prizorov na zvezdnem nebuMlečno (Rimsko) cesto. Umetnikova interpretacija mita o nastanku te galaksije je hudomušna, saj na ironičen način prizemlji simboliko grške pripovedke.

Jesenske aktivnosti pedagoškega programa so zelo bogate. Ob številnih ustvarjalnih delavnicah za vrtce in šole želimo opozoriti na zanimivo novost: kustosinja pedagoginja Ana Papež je pripravila kratek strokovni video prispevek na temo grafike, ki je, kot so povedali učenci, zanje ena težje razumljivih snovi pri pouku likovno snovanje. Obalne galerije Piran smo v sodelovanju z učiteljico in pedagoginjo z Osnovne šole Sečovljeprof. likovne umetnosti Andrejo Ozebek, organizirale celodnevno delavnico grafike. Učenci so spoznali tri grafične tehnike (ploskega in visokega tiska): monotipijo, pochoir in kolažni tisk. Namen »učne urice grafike« je približati grafično ustvarjanje vsem likovnim pedagogom ter učencem in dijakom, saj film prikazuje praktični in teoretični del. Video prispevek bo od meseca septembra na voljo na spletni strani Obalnih galerij Piran ter bo opremljen s slovenskimi in italijanskimi podnapisi, da bo ta igriva »učna urica« dostopna vsem gluhim ter naglušnim otrokom in mladostnikom, oziroma najširšemu občinstvu. Učenci in dijaki se lahko seznanijo tudi s pojmi, kot so matrica, naklada, umetniška grafika, industrijska grafika, grafični list … Učijo se, kako in s katerimi podatki mora biti originalna umetniška grafika, to je odtis, ki je izdelan ročno in ga označuje podpis avtorja, opremljena (zaporedna številka odtisa v določeni seriji oziroma nakladi, tehnika, naslov dela, letnica nastanka, avtor). Učna urica grafike bo tudi pomemben pripomoček za priprave na zimsko Prešernovanje OGP 2023. Več informacij na povezavi …

V Galeriji Monfort v Portorožu smo v petek, 21. 10. 2022, odprli mednarodno skupinsko razstavo z naslovom NEXT GENERATION. Gre za pomemben prispevek Obalnih galerij Piran v smeri povezovanja študijskih praks tega področja z javnim muzejsko-galerijskim prostorom. Na razstavi so predstavljena umetniška dela 33 mladih ustvarjalcev iz osmih likovnih akademij in univerzitetnih programov za vizualno umetnost iz Benetk, Ljubljane, Dunaja in Kopra. Projekt, ki ga je spremljal dvodnevni mednarodni simpozij NOVI HORIZONTI: GENERACIJE, UMETNOST IN TEME PRIHODNOSTI, je bil zasnovan tudi kot kolektivni moment srečanja, druženja in soočanja mednarodne skupine profesorjev, docentov, umetnikov in študentov, ki so med 20. in 22. oktobrom 2022 sodelovali v portoroški Galeriji Monfort. Razstava je tam na ogled do 30. 12. 2022. Več informacij na povezavi …

 

Vabljeni na ogled razstav, ki so trenutno na programu v Kopru. V Galeriji Loža si lahko še do 15. 11. 2022 ogledate razstavo perspektivne primorske umetnice LARE JERANKO MARCONI z naslovom NOREC. V Galeriji Meduza v Kopru pa je do konca leta na ogled razstava četrte edicije manifesta SPEKULA 22. Na njej se z različnimi likovnimi deli (instalacija, fotografija, video, slika) predstavljajo umetniki ŽIGA KARIŽ, VIKTOR BERNIK, IGOR ANDJELIĆ in LEON ZUODARVeč informacij na povezavi….

 

Vabljeni v našo družbo!