SAKAN IN PIRAN – 

Galerija Herman Pečarič |
Otvoritev, četrtek, 14. 5. 2026 ob 18. uri | 

Kustosa: Lazar Sakan, Slavoljub Stanković.

SPOROČILO ZA JAVNOST

V četrtek, 14. 5. 2026, ob 18.00 v Galeriji Herman Pečarič v Piranu odpiramo spominsko razstavo priznanega oblikovalca in oglaševalca Dragana Sakana z naslovom »Sakan in Piran«. Na otvoritvi bo sledila glasbena točka, nastopali bodo: TEO COLLORI & ERATO. 

Po poklicu psiholog je bil pionir oglaševanja v Srbiji in drugih državah v regiji. Bil je kreativni direktor, človek vizije in uspehov, ena prvih prepoznavnih osebnosti našega poslovnega prostora. Sakan je bil tesno povezan s Piranom, mestom, ki se je prav z njim vpisalo na svetovni zemljevid ustvarjalnosti. Tu so se rojevale zamisli, ki so zaznamovale njegovo ustvarjalno pot: od prehoda v Studio Marketing Delo do razvoja svetovnega Saatchi & Saatchi na Balkanu, ustanovitve agencije New Moment in festivala IdeaCampus.

V počastitev njegovega spomina je družina leta 2011 Občini Piran podarila bronasto skulpturo, izdelano po njegovi zamisli. Predstavlja Piran kot kulturno-kreativno mesto in se nahaja ob morju pred Gledališčem Tartini. Piran se mu letos ponovno poklanja. Tokrat z razstavo »Sakan in Piran«, ki je nastala v sodelovanju in s podporo Veleposlaništva Srbije v Sloveniji, prvim svetovalcem Aleksandrom Gatalico, družino Sakan in njegovimi prijatelji, s podporo Občine Piran in s pomočjo Obalnih galerij Piran. Posebna zahvala za sodelovanje gre Marku Maršičeviću. Postavitev razkriva izbrane fotografije iz zgodnjih ustvarjalnih let ter prvih srečanj Sakana s Piranom pa tudi obdobja njegovih največjih uspehov, ki jih je delil s tem mestom.

Kustosa razstave z naslovom Sakan in Piran sta Lazar Sakan in Slavoljub Stanković. Na ogled bo do 16. avgusta 2026. 



VEČ O VSEBINI RAZSTAVE »SAKAN IN PIRAN«

Besedilo: Slavoljub Stanković, pisatelj in kreativni direktor

Za Piran pravijo, da je edinstveno mesto – muzej na prostem, biser ob obali, slovenske Benetke, skrinjica dragocenosti… Po površini je majhen, a v svoji lepoti neskončen; lahko ga prehodiš v nekaj korakih, a ga lahko odkrivaš vse življenje. Je tudi rojstni kraj legendarnega skladatelja Giuseppeja Tartinija in mesto soli – tam, kjer je sol, domuje tudi modrost.

Dragan Sakan je bil kreativni direktor, človek vizije in uspehov, ena prvih prepoznavnih osebnosti našega poslovnega prostora. Zanj oglaševanje ni bilo zgolj poklic, temveč način bivanja. S svojo strastjo in prodornostjo je oblikoval oglaševalsko industrijo ter okoli sebe zbral najboljše ustvarjalce nekdanje Jugoslavije. Njegovo življenjsko vodilo je bilo preprosto, a prodorno: pomagati ljudem in podjetjem, da zasijejo v polnem sijaju. To je povzel v preprosti a znameniti formuli »1 %« – ravno toliko zvezdnega prahu je potrebnega, da se običajno prelevi v magično.

Svetovne licence, veliki naročniki, mednarodna priznanja, blišč in eleganca – vse, kar se zdi kot mit o oglaševanju, je v njegovem primeru postalo resničnost. S Sakanom smo doživeli svoj trenutek Mad Men in za hip okusili življenje Dona Draperja. Svetovno poznani ameriški časopis Advertising Age ga je opisal kot mitsko osebnost – človeka, ki je v nekdanji Jugoslaviji preobrazil propagando v sodobno oglaševanje.

Pravijo, da je genialni Giuseppe Tartini svoje najlepše melodije najprej sanjal. Morda je prav v tem skrivnost ustvarjalnosti. Tudi Sakan je svoje ideje najprej sanjal – in prav Piran je bil prostor teh sanj. Tukaj so se rojevale zamisli, ki so zaznamovale njegovo pot: od prehoda v Studio Marketing Delo do razvoja svetovnega Saatchi & Saatchi na Balkanu, ustanovitve agencije New Moment in festivala Idea Campus. Nič ni bilo ustvarjeno, dokler ni bilo najprej izsanjano.

Piran je Sakanu podaril idejo za Idea Campus, Sakan pa je Piranu vrnil z nečim trajnim – z vpisom tega mesteca na svetovni zemljevid ustvarjalnosti. Mesto mu je poklonilo spomenik na pomolu: podobo Pirana, zgrajeno iz idej-knjig, kakor si ga je zamislil Sakan sam. Vizija, ki je dobila obliko.

Mesto Piran danes nadaljuje ta čarobni krog. V sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Srbije v Sloveniji, prvim svetovalcem Aleksandrom Gatalico, družino Sakan in njegovimi prijatelji je nastala razstava Sakan in Piran. Prenos razstave v Galerijo Hermana Pečariča pa ne bi bil mogoč brez podpore Občine Piran ter sodelovanja z Obalnimi galerijami Piran. Ta edinstvena postavitev razkriva izbrane fotografije iz zgodnjih ustvarjalnih let ter prvih srečanj med Sakanom in Piranom, pa tudi obdobja njegovih največjih uspehov, ki jih je delil s tem mestom. Zajema tudi čas, ko je kot njegov prebivalec gostil legende svetovne umetnosti in oglaševanja. Posebno mesto pripada trenutkom navdiha – na ladji New in na Tartinijevem trgu, kjer, kot bi rekli, najlepše vidimo s srcem.

Za Piran pravijo, da je edinstven. Muzej na prostem, biser ob morju, slovenske Benetke … Sakan pa je temu dejstvu dodal še svoj neponovljivi odstotek čarovnije. Piran je tako postal tudi mesto idej.

Ni dveh Piranov. Tako kot ni dveh Draganov Sakanov. Ko sta se srečala, se je rodila ljubezen – med človekom in mestom. V takšni povezanosti ni nič nemogoče. Še najmanj to, da se znova srečata. Prav tako, kot se srečujeta danes.

Biografije avtorjev na tej povezavi….