Mednarodni kiparski simpozij Forma viva Portorož, ki se ponaša s šestdesetletno tradicijo, omogoča umetnikom iz vseh koncev sveta redko priložnost soočanja z velikimi formati kiparskega gradiva, kamna. V vse bolj napetem ozračju ekoloških preokupacij sodobnega človeka postajajo urbani pejsaži in zelene oaze s tovrstnimi umetniškimi intervencijami prostori za sodobna spraševanja o okolju, o bolj odgovornem in spoštljivem odnosu človeka do narave. Zato tudi letošnji simpozij z naslovom Umetnost & narava ohranja pred dvema letoma zastavljeno tematiko odnosa med umetnostjo in naravo. Delovišče kiparskega simpozija Forma viva Portorož na seškem polotoku je v ponedeljek, 25. 9. 2023, oživelo. Z mogočnimi bloki istrskega kamna se tokrat spopadata dva umetnika, ki sta že vrsto let aktivno prisotna doma in v mednarodnem likovnem prostoru: Ištvan Išt Huzjan (Slovenija) in Emma Jääskeläinen (Finska). Oba se uvrščata med tiste predstavnike mlajše generacije, ki vokacijo sodobnega umetnika razumeta v kontekstu osveščenega družbenega delovanja.
Simpozij se, ob nepogrešljivem angažmaju kolektiva OGP ter zunanjih strokovnih sodelavcev, odvija pod vodstvom direktorice Mare Ambrožič Verderber in kustosinje dr. Majde Božeglav Japelj Obalnih galerij Piran (OGP). Tudi letošnji dogodek in vse spremljajoče dejavnosti se odvijajo v sodelovanju s številnimi partnerji: Vinakoper, Okolje Piran, Skupnost Italijanov Giuseppe Tartini Piran, CAN in Kulturni krožek/Circolo culturale Il Faro Reana del Rojale, organizator kiparskega simpozija v kraju Vergnacco v Furlaniji – Julijski krajini. Od tu prihajata tudi letošnja asistenta na simpoziju, dva mojstra kamna: Pablo Augusto Garelli in Franco Cadeddu. Izvedbo te letošnje mednarodne umetniške prireditve so omogočili Ministrstvo za kulturo RS ter dve obalni občini: Piran in Ankaran.
Ob priložnosti praznika Občine Piran bo na delovišču FV v petek, 13. 10. 2023, ob 12. uri, potekal Dan v parku, neformalno druženje s kiparji in organizatorji, medtem ko bomo slovesni zaključek Forma vive tradicionalno preživeli na delovišču FV ob vročih kostanjih in vinu v soboto, 28. 10. 2023, ob 12. uri. V mesecu dni, kolikor bo trajalo kiparsko ustvarjanje na delovišču portoroške Forme vive, se bo odvijal vsebinsko bogat spremljevalni program. Več informacij na povezavi…
Peta edicija manifesta Spekula, ki jo organizira Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran, se bo začela z otvoritvijo osrednje razstave Spomin vidnega in dotik v Galeriji Loža v Kopru, ki bo 5. 10. 2023, ob 18. uri. Letošnja edicija pod vprašaj in v osrednjo študijo postavlja izkušnje in raziskave avtorjev, ki s svojim delom zaznajo lastna posamična odkritja skozi oseben pogled in dotik lastnih kreacij, ki venomer generirajo nove spomine, resnice in dražljaje. Prav tam, kjer naslov narekuje obravnavo vidnega in spomin, se srečujemo s skupino avtorjev, visokokakovostnih akterjev tako na slovenski kot mednarodni umetniški sceni: Duša Jesih, Rajko Apollonio, Miha Štrukelj, Maxime Berthou in Mark Požlep. Na razstavi, ki jo kurira umetniški vodja manifesta, izr. prof. dr. Tilen Žbona, se prepletajo medijsko podprta različna dela, ki kažejo na kompleksnost in utemeljeno sleherno samostojno rast likovne govorice ter kontekst posameznikovih udejstvovanj. Spekulo 2023 spremljajo različni dogodki: okrogle mize, gostujoča predavanja, spremljevalne razstave, ogled razstavišč, ustanov in ustvarjalne delavnice. Več informacij na povezavi…
Dan sodobne umetnosti 2023 (Giornata del Contemporaneo), ki je posvečen sodobni vizualni umetnosti, organizira italijansko združenje AMACI (Združenje italijanskih muzejev sodobne umetnosti), bo v Italiji letos potekal v soboto, 7. oktobra 2023. Vključuje muzeje, fundacije, javne in zasebne ustanove, galerije, studie in umetniške prostore po celotni državi. Ob podpori italijanske diplomatsko-konzularne mreže, se dogodek od sobote, 7. oktobra, do petka, 13. oktobra 2023, širi v tujino, tudi v Slovenijo. Organizatorji – Generalni konzulat Italije v Kopru, Veleposlaništvo Italije v Ljubljani in Italijanski kulturni inštitut v Ljubljani – so k sodelovanju povabili Obalne galerije Piran. Skupni dogodek bo potekal v četrtek, 12. oktobra 2023, v Mestni galeriji Piran. Ob 15.00 bo predstavitev in vodstvo po razstavi (Vse) ni tako, kot se zdi, ter predstavitev dela Tiare Strgulc, mlade diplomantke IED v Milanu. Ob 16.00 se bo program nadaljeval z okroglo mizo o predstavitvi dobrih muzejskih praks v prostoru Alpe-Adria z naslovom Prihodnost muzeja, depoji in hramba umetnosti. Sodelovali bodo različni lokalni in nacionalni akterji. Svojo udeležbo v Mestni galeriji v Piranu je potrdil tudi generalni konzul Italije v Kopru, gospod Giovanni Coviello. Več informacij na povezavi…
Pedagoške aktivnosti v mesecu oktobru, ki jih organizira kustosinja-pedagoginja Ana Papež, bodo bogate. Tako kot vsako leto, predvsem pa v letih, ko poteka kiparski simpozij Forma viva Portorož in se na delovišču obdeluje kamne in praši, bodo tudi tokrat potekale ustvarjalne delavnice Kiparimo skupaj, v sodelovanju z akademsko kiparko Tio Avsec. Osnovnošolci in dijaki se bodo, po predhodnem vodstvu in spoznavanju zgodovine parka skulptur Forma viva, spoprijeli s kocko siporeksa in jo s kiparskimi orodji preoblikovali v manjšo skulpturo. Delavnice na prostem so, ob predhodni najavi, namenjene tudi odraslim, saj je kiparjenje v oljčniku v družbi kiparjev velik izziv in nepozabno doživetje.
Pedagoške delavnice se bodo odvijale tudi v Galeriji Monfort v Portorožu ob razstavi Ex-tempore Piran, ki vsako leto privabi številne obiskovalce. Mladi tako spoznajo zgodovino in potek tega tradicionalnega mednarodnega dogodka, različne slikarske tehnike in motive.
Ob razstavi (Vse) ni tako, kot se zdi bo v mesecu oktobru potekala še ena zanimiva pedagoška delavnica, ki jo bo vodila ena izmed razstavljajočih vizualnih umetnic, Meta Grgurevič. Učencem bo na kratko predstavila svoj način dela – kinetično kiparstvo. Več informacij na povezavi…
Obalne galerije Piran so tudi letos objavile javni poziv Odprta vrata z namenom, da se na področju vizualne umetnosti primorskega prostora na demokratičen način v program galerij vključi nove umetniške produkcije in alternativne sodobne projekte. Javni poziv se je zaključil spomladi, ko je strokovna komisija (dr. Martina Vovk, v. d. direktorice Moderne galerije Ljubljana, Mara Ambrožič Verderber, direktorica Obalnih galerij Piran, dr. Majda Božeglav Japelj, kustosinja in muzejska svetnica OGP, Ana Papež, kustosinja-pedagoginja OGP, in Tatjana Sirk, kustosinja in muzejska svetovalka OGP) po razpisanih kriterijih pregledala in ocenila 34 prijavljenih projektov. V ožji izbor so se uvrstili štirje, med temi sta bila za razstavi v OGP izbrana dva avtorja: Nežka Zamar, interdisciplinarna umetnica mlajše generacije, diplomantka beneške likovne akademije (za razstavo v Galeriji Loža v Kopru), in Hannes Zebedin, avstrijski akademski kipar, ki živi in ustvarja na slovenskem Krasu (za razstavo v Galeriji Herman Pečarič v Piranu). Razstavi bosta kot prvi realizirani v programskem letu 2024. Več informacij na povezavi…